Do roka a do dne

BRNO. Brzy v novém roce proběhl v pátek 4. 1. zahajovací závod pro starší žactvo a starší kategorie, tak jsme se na tyto závody do brněnského tunelu Moravské Slávie vydali sněhem zasypanou dálnicí. Tohoto startu využili naši dva starší žáci Honzík Donneberger, Mirek Dvořáček a jedna dorostenka Ivetka Trojancová. Výborně  vstoupil do sezóny Honzík, roč. 2005, první rok mezi staršími žáky, který si zlepšil osobní halový rekord na dálce výkonem 489 cm. Sprint na 60m dal za 8:53 s, sice to nebyl jeho osobák, ale Honzík odcházel z dráhy spokojený. Věří, že bude líp.
To Mirek se po zranění konečně na závody těší a to je dobře. V poslední době se věnuje nejvíc vrhačským disciplínám, ale je to kluk, který je talentovaný na všechno. Osobáky si neudělal, ale sezónu zahájil odhodlaný se zlepšovat. 60m za 8:73 s a dálku 446 cm. Kluci, skvělé!

IMG_4234.JPG

Tak jako kluci, tak i Ivetka si chtěla potvrdit před halovou sezonou, jak na tom je. V dálce si skočila 368 cm a zaběhla 60m za 9,20. Ivetko, první start na dráze v hale – dobrý!

Po těchto disciplínách se pořádal závod v chůzi na 1 km. Protože je to první závod v Moravsko-slovenském chodeckém poháru/MSCHP do boje se pustili nejen závodníci – chodci z Čech, ale i ze Slovenska. Z Orla Vyškov závodili 4 chodci a 15 chodkyň.

Začaly holky – přípravky, r. 2008 a mladší. Máme tady několik nadějných hvězdiček. Tentokrát si 1000m nejlíp rozvrhla Majuška Tomanová, která postupně předbíhala slovenské chodkyně z Borského Mikuláše i starší kamarádky s oddílu a došla do cíle na 3. místě.  Monička Trojancová tentokrát přepískla start a musela se uspokojit se 4. místem. Markétka a Veronika chodecké zkušenosti ještě sbírají a vedou si skvěle. Tak jako naše chodkyně Anežka a Kristýnka, které se nenechaly zahanbit. Ze startovního pole byly nejmenší, ale velké bojovnice.

U kluků jsme měli trojí zastoupení a to je dobře. Dost odvážně se do boje pustil Kryštof, když se zuby nehty držel svého o hlavu vyššího soupeře celá 4 kola a v pátém to risknul a šel do vedení a ještě si svoje jasné vítězství pojistil asi 10m náskokem. Ano, když se trénuje, jde to a Kryštof je toho důkazem. Ke Kryštofovi se po dvou letech vrátil k chůzi Čeněk a ten si (a mně taky) udělal radost třetím místem. Metoděj (přípravka) šel s těmito žáky zkušeně. Sice v cílové rovince prohrál s Čeňkem, ale jeho chůze má perspektivu do budoucna.

V kategorii žákyň jsme měli na startu čtyři holky. Nejlíp Terka Račanská, která šla start – cíl v čele závodu. U této kategorie na 1000m chůze se nepovedlo rozhodčím uhlídat počty kol a zastavili závodnice dřív, než měli. I když jim připočítali čas za jedno kolo, výslední časy těchto žákyň – chodkyň je neregulérní. Byla to chyba rozhodčích. Ale to se na závodech stává. Naše chodkyně to obrečely, ale věřím, že je to neodradí, ale naopak nakopne. Jen tak se ukáže pravý sportovec, když se umí poprat i s takovými nezdary. Všechny holky si zaslouží pochvalu.

V kategorii mužů se na start postavil trenér vrhačů Roman Weiter. Vyzkouší kde co. Vlastně co to píšu. Roman chodil dřív než já. A byl to on, který mě učil techniku chůze. A zase byl to on, který tam předváděl nejčistější styl u mužů, protože v obrátce u každého chodce bylo porušeno pravidlo pokrčeného kolene. Rozhodčí byli shovívaví. Pak se rekordy všem dělají dobře.

Nakonec 1000m patřil ženám. Mezi nimi i pět naších chodkyň. Nejlíp se dařilo Ivaně Škařoupkové, která si vybojovala 3. místo. Kdoví jak by to dopadlo, kdyby nešla tak divoce začátek. Ivanu chůze hodně baví, je si v ní jistá a určitě ještě ukáže, kde je její síla. Dorostenka Lea, si vychodila 5. místo, ale tu si nechám nakonec. O šesté místo jsme se podělili s další trenérkou Šárkou a 8. místo o hodně vylepšenou technikou Anička.

Před rokem jsem psala, že mi Lea šlape na paty, ale ještě na mne nemá. Tentokrát musím pokorně před ní smeknout, protože mi to vrátila, porazila mě a vylepšila svůj osobák. Už se těším na souboj s ní na 3000m.

Do roka a do dne jsme zahajovali halové závody na dráze a chodecký seriál. Bylo nás 21. Kdyby tak i ostatní orlíci našli chuť, odvahu a cestu k závodům. To je moje sportovní přání.